Czym jest biometria,  jak ją wykorzystać w systemach informatycznych, czy już za jakiś czas będzie można zapłacić np. w supermarkecie palcem skanując go?

Biometria to między innymi technika automatycznego rozpoznawania osoby na podstawie jej cech fizycznych takich jak:

  • tęczówka oka – systemy korzystające z tego typu identyfikacji najczęściej najpierw lokalizują oczy, a następnie wykonują zdjęcie tęczówki oka wysokiej rozdzielczości. Na podstawie takiego zdjęcia system koduje opis punktów charakterystycznych tęczówki. Potem taki kod jest porównywany z oryginalnym wcześniej spreparowanym kodem trzymanym w bazie danych.

 

  • geometria dłoni – urządzenia, które starają się zidentyfikować osobę na podstawie dłoni wykonują najczęściej „trójwymiarowe zdjęcie” naszej dłoni. Następnie badane są takie parametry jak: długość, szerokość, grubość palców czy wielkość obszarów pomiędzy kostkami. Wszystkie te pomiary są przechowywane w pamięci urządzenia i porównywane ze wzorcem.

 

  • linie papilarne – do rozpoznawania osoby tą metodą służą czytniki linii papilarnych. Urządzenie tego typu posiada pole skanujące, do którego przykłada się palec. W ten sposób sprawdzany jest układ charakterystycznych punktów i inne cechy identyfikujące nasz palec.

 

  • układ naczyń krwionośnych dłoni – identyfikacja w tym przypadku polega na badaniu układu naczyń krwionośnych dłoni, który jest unikalny dla każdego człowieka. Za pomocą podczerwieni skanuje się naczynia przez, które płynie krew.  Następnie jak w przypadku innych metod porównuje się wyniki ze wzorcem przechowywanym w pamięci czy w jakiejś bazie danych.

Biometria jest wykorzystywana jako zabezpieczenie dostępu do wszelkiego rodzaju pomieszczeń, autoryzacji osoby logującej się do systemu informatycznego (może zastąpić np. wszelkiego rodzaju hasła czy piny).

W jednym z londyńskich pubów za piwo można zapłacić przez przyłożenie palca do skanera.
Skaner jednak nie wykorzystuje sprawdzania lini papilarnych lecz co ciekawe metodę badania
układu naczyń krwionośnych.

Jednym z takich systemów jest FingoPay: http://fingopay.com

Dzielenie się jest super!