Czym  jest blockchain?

Blockchain to system, który dokonuje rewolucji w zapisywaniu, zawieraniu i rozliczaniu transakcji. Transakcje przechowywane są w postaci ciągu bloków informacji. W takim jednym bloku przechowuje się dane o zdefiniowanej ilość transakcji. Gdy taki blok zostanie zapełniony do końca tworzy się kolejny. Szereg następujących  po sobie bloków tworzą łańcuch.

Rodzaj przechowywanych transakcji w takich łańcuchach bloków może być różny, mogą to być np.:

  • informacje handlowe
  • transakcje kupna/sprzedaży
  • wytworzenia energii elektrycznej
  • informacje o walutach (kryptowaluty)

 

 

Jak funkcjonuje blockchain?

Ideą tej technologi jest decentralizacja przechowywania informacji. Środowisko utrzymuje współdzieloną cyfrową zbiorową księgę transakcji, która jest rozproszona w całej sieci w takiej samej formie. Każdy węzeł w sieci może uczestniczyć w zatwierdzaniu i przesyłaniu transakcji. Księga transakcji jest zabezpieczona za pomocą algorytmów kryptograficznych. Użytkownik ma dostęp tylko do transakcji utworzonych przez siebie. Dzięki takiemu podejściu wszystkie operacja są publiczne, ale ograniczają je prawa dostępu danego użytkownika. W ten sposób można przeglądać całą historię transakcji od początku powstania „łańcucha bloków„.

 

Do czego można wykorzystać blockchain?

Ta technologia może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki, energetyki, bankowość, itp. Wszystkie transakcje, które zawierane są przy użyciu łańcucha bloków mogą odbywać się bez udziału instytucji zaufania publicznego (tranzakcje są zawierane bezpośrednio między użytkownikami systemu). Blockchain może gromadzić transakcje różnych typów. Jednym z ostatnio głośniejszych zastosowań tej technologi są kryptowaluty.

 

Programowanie i technologia

Przy użyciu obecnej technologii i biorąc pod uwagę moc obliczeniową komputerów tak naprawdę księgi transakcji nie da się podrobić. Nie którzy uważają, że aby złamać system oparty na blockchain potrzebna by była moc obliczeniowa połowy urządzeń które są podłączone do globalnej sieci. Raz zapisanych transakcji w łańcuchu bloków nie da się już odwrócić – pozostają tam już na zawsze.  Wszelkiego rodzaju próby manipulacji w blokach zostaną od razu wykryte, wynika to z budowy systemu (blockchain w procesie weryfikacji i walidacji wykryje próbę nieautoryzowanych manipulacji).

 

Sposób działania i całą ideę tej technologi można zaobserwować tutaj: https://anders.com/blockchain

 

W wielu już środowiskach czy platformach mamy dostęp do szeregu bibliotek wspierających tą technologię (.NET, PHP, Java, Node.js i wielu innych). Powstaje też coraz więcej publikacji czy książek na ten temat. Pod tym adresem można znaleźć dużo ciekawych informacji na ten temat wraz z darmową książką jak rozpocząć swoją przygodę z blockchainem w C#.

Open Source Book: Programming the Blockchain in C#

 

Jak rozwinie się ta technologia i co się stanie w przyszłości tego nikt nie jest wstanie przewidzieć, ale na pewno warto się tym interesować i wiedzieć co nie co o tej technologii.

Dzielenie się jest super!