Na początek – Czym tak naprawdę jest UI Design (user interface) i UX Design (user experience)?

  • UI Design (aspekt techniczny) – to wszelkiego rodzaju środki czy elementy (np. przyciski, pola tekstowe, listy wyboru, itp.) dzięki, którym następuje interakcja użytkownika z systemem komputerowym.
  • UX Design (aspekt emocjonalny) – zajmuje się tzw. projektowaniem zorientowanym na odczucia człowieka. Głównym celem UX Designer-a jest zdobycie informacji czego przyszły użytkownik tak naprawdę potrzebuje i czego oczekuje od projektu oraz dostarczenie produktu, który będzie intuicyjny i łatwy w obsłudze.

 

„Dobry interfejs użytkownika jest jak świetny żart – nie musisz go tłumaczyć.”

 

Umysł człowieka w danej chwili jest wstanie przetworzyć tylko jakąś część z ogromnej ilości docierających bodźców (tzw. selektywna uwaga). Podczas gdy wykonujemy stale powtarzające się czynności robimy je z tzw. „automatu„.  Z kolei, nie który informacje docierają do naszej podświadomości czasem nie zauważone, ale bardzo istotne.

Mogą to być takie rzeczy jak: logo czy decyzje jakie podejmujemy np. kupując w sklepie internetowym jakiś przedmiot.

 

Co sprawia, że nie które aplikacje czy serwisy internetowe są łatwe w obsłudze, a inne nie?

 

Psychologia człowieka – czym się kieruje, jakie ma odczucia, jego mechanizmy myślowe, itp. 

 

 

Poniżej znajduje się kilka psychologicznych tricków jak osiągnąć swój cel w dobrym projektowaniu UI oraz UX.

  1. Wyznaczanie obszarów na stronie – podziel swoją stronę na sekcje, które są ściśle tematycznie związane np. nowości, kontakt, itp., przeznaczaj przestrzeń do określonych działań wtedy zatrzymasz uwagę użytkownika systemu.
  2. White space – upraszczaj swoje strony internetowe („Prostota jest często trudniejsza od skomplikowania„). Duża liczba przycisków czy funkcji sprawia, że strona internetowa zaczyna przytłaczać i ciężko z niej się korzysta. Pusta przestrzeń sprawia, że witryna staje się lekka i bardziej czytelna i przyjazna użytkownikowi.
  3. Dobrze dopieraj zdjęcia  jeden obraz często może powiedzieć więcej niż 1000 słów. Pamiętaj, aby umieszczone zdjęcia na stronie były zgodne z jej tematyką i wyzwalały w umyśle człowieka jakieś emocje.
  4. Spójność  przekazu – przekaz na stronie musi być jasny i czytelny sprawi to, że człowiek który odwiedza twoją stronę zatrzyma na niej swoją uwagę dłużej.
  5.  Zachęcaj do interakcji – chcesz, aby użytkownik zarejestrował się w twoim serwisie lub podał swoje dane? Musisz najpierw dać coś od siebie. Mogą to być wszelkiego rodzaju ciekawe informacje czy oryginalne nigdzie indziej nie dostępne materiały. Naprawdę warto!

 

Bądź kreatywny, czasem mniej znaczy więcej, i dawaj coś od siebie!

 

Dzielenie się jest super!